Szczegóły projektu: Kopalnia możliwości dla niewidomych

Organizacja zwiedzania oraz noclegu w Kopalni Soli w Bochni dla 30 niewidomych i słabowidzących z Krakowa i okolic. Pobyt będzie poprzedzony spotkaniem szkoleniowym tyflospecjalistów z pracownikami kopalni.

Pełny opis projektu

Planujemy zorganizować wyjazd, zwiedzanie oraz nocleg w Kopalni Soli w Bochni dla 30 uczestników projektu: niewidomych i słabowidzących z Krakowa i okolic. Pobyt będzie poprzedzony spotkaniem szkoleniowym tyflospecjalistów z pracownikami kopalni. Kopalnia soli to niewątpliwa atrakcja dla każdego: to zarówno wyjątkowy, prozdrowotny mikroklimat, który zapewnia powietrze przesiąknięte jodem, ale także jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Osoby niewidome mają znacznie utrudniony dostęp do dóbr kultury, a także do rozrywki. Ponadto, choroby wzroku często powiązane są również z innymi dolegliwościami. Osoby niewidome są również często mocno związane ze swoim domem i najbliższą rodziną: mają ograniczone możliwości spotkań ze środowiskiem oraz integrowania się, co wpływa na wykluczanie ze społeczności. Nasz projekt jest odpowiedzią na wszystkie powyższe bolączki: niewidomy i słabowidzący będą mieli okazję w końcu spędzić czas w miejscu kultury, miejscu, które sprzyja ich zdrowiu, a także dostaną możliwość integracji ze środowiskiem. Takie wyjście wzmocni też z pewnością poczucie pewności siebie. Drugim palącym problemem jest niedostosowanie instytucji kultury i rozrywki dla osób niewidomych. Tu również wychodzimy z inicjatywą – planujemy przeprowadzić szkolenie dla pracowników i obsługi Kopalni Soli w Bochni, przekazać im cenną wiedzę dotyczącą specyfiki środowiska niewidomych oraz sposobów otwarcia się na nie. Przewodnicy i obsługa dowiedzą się w jaki sposób mogą wyjść naprzeciw potrzebom osób z dysfunkcją wzroku, jak powinni przygotowywać się do oprowadzania niewidomych oraz w jaki sposób muzeum może wspierać środowisko. Będzie to służyć każdej kolejnej grupie niewidomych, która kiedyś postanowi odwiedzić Kopalnię w Bochni. Jednocześnie damy tym przykład wszystkim innym instytucjom. Zapewni to projektowi długofalowe efekty, również po zakończeniu projektu. Nocny pobyt w Kopalni Soli w Bochni połączony będzie oczywiście ze zwiedzaniem kopalni: doświadczony i przeszkolony przez nas przewodnik opowie o kopalni, my zaś z kolei zrelaksujemy się w wyśmienitym towarzystwie w komorze Ważyn. Budżet projektu zapewni nam podczas pobytu dwa posiłki. Rekrutacja do projektu odbędzie się w czerwcu i lipcu, wycieczka zaplanowana będzie po wspólnych ustaleniach dogodnego terminu z pracownikiem rezerwacji w kopalni.

Budżet projektu

Kwota łącznie: 5000

Bilety wstępu : 65 zł x 30 os. = 1950 zł Komplet pościeli: 15 zł/os = 450 zł /30 os. Dojazd Kraków-Bochnia, Bochnia-Kraków: 380 zł /30 os. Wyżywienie: obiadokolacja: 26 zł/os x 30 = 780 zł śniadanie: 18 zł/os x 30os = 540 zł Wynagrodzenie dla koordynatora projektu: 300 zł Wynagrodzenie dla opiekuna na czas wycieczki: 200 zł Wynagrodzenie za przeprowadzenie szkolenia: 400 zł

Harmonogram projektu

1. Rekrutacja uczestników: decydować będzie: kolejność zgłoszeń, brak przeciwwskazań zdrowotnych, dysfunkcja wzroku. 2. Przeszkolenie obsługi Kopalni Soli w Bochni w dogodnym dla obu stron terminie. 3. Ustalenie daty zwiedzania oraz noclegu dla uczestników projektu 4. Wycieczka: wyjazd z Krakowa pierwszego dnia, zwiedzanie oraz nocleg w kopalni, powrót drugiego dnia 5. Podziękowania, podsumowanie projektu.

Cel projektu

zwiększenie dostępu do dóbr kultury osób niewidomych zapewnienie pracownikom Kopalni Soli w Bochni profesjonalnego przeszkolenia pod kątem osób z dysfunkcją wzroku zapewnienie trzydziestu niewidomym uczestnikom atrakcyjną wycieczkę edukacyjną posiadającą walory integracyjne, rehabilitacyjne oraz prozdrowotne

O autorze

Paula Cupryan, Fundacja Szansa dla Niewidomych

Paula Cupryan - pedagog, kulturoznawca, dziennikarz. Kierownik Tyflopunktu w Fundacji Szansa dla Niewidomych: prowadzi zajęcia i szkolenia z osobami niewidomymi, koordynuje działania wolontariackie, prowadzi szkolenia dla instytucji kultury i sztuki, a także ściśle współpracuje z krakowskimi mediami. Zorganizowała przeszło kilkadziesiąt warsztatów artystycznych oraz zajęć o charakterze rozrywkowym dla osób z dysfunkcją wzroku w krakowskich instytucjach kultury. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi z niepełnosprawnością (praca o charakterze asystenta-cienia) zdobyte w Fundacji Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych Hipoterapia, szczególnie w zakresie arteterapii oraz treningów umiejętności społecznych. Laureatka konkursu Manufaktura Książki: jej autorska książeczka dotykowa dla dzieci niewidomych pt. "Smok Wawelski" zajęła drugie miejsce w konkursie na najlepszą amatorską książkę, dzięki czemu zasiliła półki pierwszej w Polsce biblioteki książki dotykowej.

Głosowanie

Liczba głosów: 37

Głosowanie zakończone. Dziękujemy!